Nakolko sa nam blizia tie Vianoce tak som sa rozhodol pre nejaky ten dobry skutok a popisem nieco k teme zakladou lestenia - dnes si dame rotacnu lesticku a zaklady prace s nou.
Takze najprv si povieme nieco o tom ako rotacnu lesticku po lestenej ploche vedieme - jedna sa samozrejme a ciste zaklady, ktore sa na miestach ako je blatnik alebo naraznik nedaju vzdy aplikovat ale je jasne, ze pri troche zdraveho rozumu su pouzitelne.
Cize zaciatocnici by sa mali venovat skor rovnejsim a vacsim miestam ako je predna a zadna kapota, pripadne strecha a na uplny zaciatok by mali pouzit jemny kotuc a jemnu pastu a to az do bodu kym nedostanu lesticku "do ruky". Takyto postup obmedzuje riziko poskodenia laku atd....
Lestena plocha by mala byt zhruba 30cm x 30cm. Pohyb kotuca/lesticky po ploche je po riadkoch, pricom jednotlive riadky by sa mali na 50% prekryvat. Viac napovie obrazok, z ktoreho to musi byt celkom jasne.
Taketo "prejdenie" lestenej plochy lestickou sa nazyva PASS /nemyslim si, ze existuje slovensky ekvivalent tohto slova/. Cize ak prejdeme zhora nadol je to jeden pass, ak prejdeme zdola nahor je to jeden pass. Toto je velmi dolezite pre pochopenie dalsich technik lestenia a brusenia laku.
Takze pohyb lesticky mame za sebou. Cela dalsia magia uz je len vysledkom poctu passov, otacok, zvolenej pasty a pritlaku na kotuc
Tazke zacneme s poctom passov a otackami a pohovorime o ZENITH technike, ktoru pouzivaju profesionalny aj hobby detaileri na celom svete a vyplyva z charakteristiky lestiacich past a ich obrusujucich sa abrazivnych castic /preto sme si najprv v inom mojom prispevku hovorili prave o pastach

/
ZENITH technika je zalozena na zmene otacok a poctu passov pocas jedneho prelestenia lestenej plochy - pre celkom nechapavych od momentu nanesenia pasty na kotuc a zaciatku lestenia az po moment kedy danu plochu prestaneme lestit, zvysok zotrieme mikrofazovou utierkou, zhodnotime vysledok a v pripade potreby toto cele zopakujeme.
Myslim, ze mozeme prejst hned ku vseobecnej teorii bez analyzovania molekul
Cize nanesieme pastu na kotuc a zacneme s nanasanim na lestenu plochu pri 600-800 otackach - toto uskutocnime v jednom az dvoch passoch - cize prejdeme po riadkoch /tak ako je to na obrazku/ zhora nadol a zdola nahor.
Po naneseni zvysime otacky na 900-1200 a spravime zase 2 passy pricom zvysime pritlak na kotuc - v tejto faze uz zaciname s brusenim laku.
Po spraveni 2 passov zvysime otacky od 1200-1500 a spravime dalsie 2 az 4 passy pricom zvysime pritlak na kotuc - v tejto faze uz dochadza k bruseniu laku - cize ku korekci pripadnych chyb laku. Pocas tejto fazy uz pozorujeme rozpadanie abrazivnych castic a pasta sa nam zacina pomaly menit na jemny olejovy film.
Znizime otacky na 1200-900 a spravime dalsie 1-2 passy - znizime tlak na kotuc - v tejto faze odstranujeme pripadne mikroskrabance, hologramy atd..., ktore vznikaju pri bruseni laku v predchadzajucich fazach. Zaroven dochadza k lesteniu laku. Ak pracujeme s pastou urcenou na brusenie tak fazu lestenia zbytocne nepredlzujeme a v momente ak pozorujeme nedostatocne mnozstvo pasty na povrchu prestaneme s lestenim, cim zabranime zbytocnemu prehrievaniu laku /a tym tvorbe hologramov atd.../ na ktorom uz nie je dostatok pasty.
Na obrazkoch je znazornene rozpatie otacok ako aj pocet passov.
Spomenutu techniku, resp. rozmedzie otacok a pocet passov treba brat ciste orientacne /aj ked vo vacsine pripadov pri konvencnych pastach a makkych az stredne tvrdych lakoch je to zhruba zhodne/. Kazdy detailer variuje pocet passov a otacky podla seba, skusenosti, typu laku, pasty ako aj zameru, ktory sleduje /brusenie, lestenie, finishing/. Vsetky tieto modifikacie vychadzaju z tohto zakladneho modelu.
Bystrejsi akisto pochopili, ze tato technika je aplikovatelna tak pre brusenie laku ako aj pre lestenie - je samozrejme ze pri bruseni pouzivame iny typ kotuca, pasty a pritlaku ako pri lesteni. Takisto mozeme pouzit akysi medzistupen, pri ktorom sa pouzivaju stredne tvrde kotuce a pasty na odstranovanie mikroskrabancov, hologramov, prip. buffer trails, ktore sme vyrobili pri bruseni laku /bohuzial vo vacsine pripadov sa im neda vyhnut.
Takisto plati, ze ak brusime danu plochu tak nam vacsinou jedno nanesenie pasty nestaci a tak opakujeme danu techniku, resp. jej variace 2-3 krat a potom prejdeme na odstranovanie hologramov a potom na lestenie - rozhodnut sa kedy prejst na ktoru fazu je o skusenostiach samozrejme.
Zaciatocnici by sa nemali v ziadnom pripade pokusat o 100% korekciu. Naopak profesionali ako aj skuseni hobby detaileri nemaju problem ist na 2000rpm.
Pripadne otazky su vitane